Balık Pulu Hastalığı için Tedavi

iktiyozis-hastalığına-iyi-bitkiler
Balık Pulluluk Hastalığı Tedavi
7 Şubat 2017
Balık Pulu Hastalığı Nasıl Geçer
7 Nisan 2017

Balık Pulu Hastalığı için Tedavi

iktiyozis-hastalığına-faydalı-bitkiler-nelerdir

iktiyozis-hastalığına-faydalı-bitkiler-nelerdir

Uzman Desteği Alın

Balık Pulu Hastalığı için Tedavi

BalıK Pulu Hastalığı için Tedavi, Balık Pulu Hastalığı, Balık Pulu Hastalığı Tedavisi, hakkında merak ettikleriniz için yazılmış makale.

Hastaların çoğu hafif olsa da,bazı balık pulluluk vakaları ağırdır. Hiçbir çaresi olmadığından, tedavide semptomların kontrol edilmesine odaklanılır.

Halk arasında balık pulu hastalığı veya balık pulluluk hastalığı olarak adlandırılır. İktiyoz vulgaris derinin yüzeyinde ölü deri hücrelerinin kalın kuru döküntüler halinde birikmesine neden olan kalıtsal bir cilt bozukluğudur. Bu döküntüler doğuştan mevcut olabilir ancak genellikle ilk olarak çocukluğun erken döneminde görünürler. Balık pulluluk zaman zaman yetişkinlik yıllarının çoğu boyunca tamamen ortadan kalkar, ancak daha sonra geri döner.

Kişisel Bakım

Kişisel önlemler iktiyozu tamamen iyileştirmese de görünümü ve hasarlı derinin verdiği hissi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Şu önlemler faydalı olabilir:

Cildi yumuşatmak için uzun süre suda kalarak banyo yapın. Daha sonra kalınlaşan döküntülerden kurtulmak için lif kabağından yapılan süngerler gibi kaba dokulu bir süngerden yararlanın.

Ek katı ve sıvı yağlar içeren hafif sabunlar seçin. Kuru deride özellikle tahriş edici olan deodorant ve antibakteriyel sabunlardan kaçının.

Yıkama veya banyo işleminden sonra derinizi havlu ile hafifçe ve nazikçe kurulayın böylece nemin bir kısmının derinizde kalmasını sağlayın.

Nemlendirici veya nemlendirici kremi cildiniz hala banyo nedeniyle ıslak veya nemli iken tatbik edin. Cildinizi nemli tutmaya yarayan kimyasallar olan üre veya propilen glikol içeren bir nemlendirici seçin. Vazelin başka bir iyi seçenektir. Vazelin sürülen alanları plastik bir sargıyla örterek vazelinin kıyafetlerinizi veya mobilyalarınızı lekelemesini önleyin.

Balık pulluluk hastalığı bitkisel tedavisi için kullanılan başlıca bitkiler

Buğday Tohumu Yağı : İçeriğindeki E vitamini sayesinde cildin kolajen ve elastikiyetini arttırır. (kaynak:sifalibitkitedavisi com)

Hindistan Cevizi Yağı : Hindistan cevizi yağı güzellik rutininize eklemeniz gereken doğal bir mucize. Peeling ( vücuttaki ölü derileri soyma işlemi) için de kullanabileceğiniz bu yağ ile pürüzsüz ve yumuşacık bir cilde sahip olabilirsiniz. (kaynak: cnnturk com)

Kakao Yağı : Tahriş olmuş cildi yatıştırıcı, kuru cildi nemlendiricidir. Besleyici özelliği ile cilt üzerindeki yaraların tedavi sürecini hızlandırmak için kullanılabilir. (kaynak:onikibilgi com)

Eşşek Otu Yağı : Anti bakteriyel ve iltihap giderici etkilere sahiptir. (kaynak:huzursayfasi com)

Keten Tohumu Yağı : Keten tohumu yağı içerisinde bulundurduğu yağ asidinin ciltte onarıcı ve iyileştirici etkisi bulunduğu bilinmektedir. Sedef hastalığı, kırmızı lekeler ve benzeri deri rahatsızlıkları keten tohumu yağında bulunan EFA’NIN antinflamatuar etkilerine fazla direnemeyerek kaybolurlar. (kaynak:ketentohumu gen tr)

Çörek Otu Yağı : Çörek otu yağı ciltte oluşan çatlaklara karşı etkilidir. Çörek otu yağı ciltteki mantar ve egzama gibi oluşumlara karşı kullanılabilmektedir. (kaynak: corekotu gen tr)

Hodan Yağı : Hodan yağı cildinizi sağlıklı tutabilmeniz için az bilinen bir sırdır. Bu doğal yağ sadece derinizi nemlendirmektedir. Kuru ve hasarlı cildinizi yumuşatmakla kalmaz aynı zamanda egzama ve atopik dermatit gibi kronik cilt rahatsızlıklarına sahip hastaları rahatlatır. (kaynak:onikibilgi com)

Jojoba Yağı : Jojoba yağları cilde esneklik ve nemini geri kazandırdığı için, cildi besleyici ve faydalı yağlardan bir tanesidir. Ayrıca jojoba adaptojen yani vücüt fonksiyonlarını dengeler. Genel olarak sağlık durumu üzerinde iyileştirici bir etkiye sahip bitkiler arasında yer alır. (kaynak: hastaniye com)

Balık Pulluluk Nedenleri

Öte yandan iktiyoz bu modeli sekteye uğratır. Deri hücrelerinin üretimi çok hızlı olduğu veya derinin normal dökülme süreci çok yavaş işlediği zaman meydana gelir. Bu durum ölü deri hücrelerinin cildin dış tabakasına yapışan kalın döküntüler halinde birikmesine neden olur. Bu kalın döküntüler balık pullarına benzeyebilir.

İktiyoz en sık olarak otozomal baskın modelle kalıtsal olarak alınır. Bu durum çocuğun hastalığa yakalanmak için hastalıktan etkilenen genin sadece bir kopyasını kalıtsal olarak alması gerektiği anlamına gelir. Bozukluğun kalıtsal türünün bulunduğu çocukların doğumda derileri genellikle normaldir ancak yaşamlarının ilk birkaç yılında derileri dökülmeye ve kalınlaşmaya başlar. Balık pulluluk zaman zaman yetişkinlik yıllarında ortadan kaybolabilir ancak daha sonra geri döner.

Cilt sonsuza dek yenilenebilir olan bir organdır. Epidermin dibinde bulunan yeni deri hücreleri derinin yüzeyine doğru ittirerek en sonunda burada daralır düzleşir ve ölür. Bu ölü deri hücreleri her gün dökülür ve yerlerine sürekli olarak başka hücreler gelir.

Nedeni genetik olmayan edinilen iktiyoz olarak adlandırılan balık pulu çok ender görülür. Hastalığın bu türü genellikle yetişkinlikte kendini gösterir. Genellikle kanser tiroit hastalığı veya kronik böbrek yetmezliği gibi başka dahili hastalıklar ile bağlantılıdır.

Balık pulluluk Belirtiler ve Semptomlar

Semptomlar genellikle soğuk kuru ortamlarda kötüye gider. Belirgin hale gelir ve sıcak nemli ortamlarda iyileşme hatta tamamen çözüme kavuşma eğilimindedir.

Balık pulluluk ciddi biçimde kuru döküntülü deri ile kendini belli eder. Döküntüler küçüktür çok köşeli şekildedir ve renkleri beyaz ile kirli gri ve kahverengi arasında değişir. Derilerinin rengi daha koyu olan kişilerde genellikle daha koyu renkli döküntüler oluşur.

Bu döküntüler genellikle dirseklerde ve bacakların alt kısımlarında görülür ve incik kemikleri üzerinde özellikle kalın ve koyu renkli olabilir. Balık pulluluk aynı zamanda kafa derisinin kuruyarak dökülmesine ve avuç içleri ile ayak tabanlarında derin acıyan çatlakların oluşmasına sebep olabilir. Çoğu balık pulluluk vakası hafif olsa da bazıları ciddi olabilir.

Balık pulluluk daha az yaygın olan diğer türleri arasında şunlar bulunur :

Epidermolitik hiperkeratoz : İktiyozun bu son derece ender görülen türü genellikle doğuştan mevcuttur ve derinin kabarcıklarla kaplanması ile başlar. Zaman içinde deri büyük tabakalar halinde soyulur ve kabalaşır ya da siğil görünümünü alır. En çok dirseklerde bileklerde ve diğer bükülgen bölgelerde belirgindir.

X-bağlantılı iktiyoz : İktiyozun doğumdan kısa süre sonra başlayan bu türü sadece erkeklerde görülür. Bu cilt hastalığına niteliğini veren fark edilebilir kirli kahverengi döküntüler en çok boyun arkası kollar ve dizlerin arka kısmında belirgindir. Semptomlar genellikle yaşla birlikte iyileşme göstermez.

Lamellar iktiyoz : Hastalığın bu ciddi türü doğuştan mevcuttur ve yaşam boyu devam eder. Lamellar iktiyozun bulunduğu bebekler 10 ila 14 gün sonra dökülerek döküntülerle kaplı deriyi açığa çıkar. Şeffafımsı bir zarla sarılı olarak dünyaya gelirler. Bu döküntüler ince ve beyaz ila kalın ve koyu renkli arasında değişebilir. Genellikle vücudun tamamında görülse de bacaklarda daha büyük olabilir. Lamellar iktiyoz görüntüyü son derece bozabilir ve bu hastalığın bulunduğu çocuklar ile yetişkinlerde büyük psikolojik sıkıntıya neden olabilir.

Balık Pulluluk Tarama ve Teşhis

Doktor çoğu zaman teşhisi cildi ve karakteristik döküntüleri inceleyerek koyabilir. Eğer herhangi bir şüphe varsa doktor cilt biyopsisi gibi başka testler gerçekleştirebilir. Bu yöntem deri kuruması dökülmesi gibi başka nedenleri olasılık dışı bırakmak için gerekli olabilir.

Doktorunuz balık pulluluk teşhisi koymak için aşağıdakileri de hesaba katar :

Kişide veya ailede iktiyoz öyküsü
İktiyoz ilk başladığında bulunulan yaş
Başka cilt bozukluklarının varlığı

Ne Zaman Tıbbi Yardım Alınmalı?

Eğer sizde veya çocuğunuzda iktiyoz yani balık pulluluk bulunduğundan şüpheleniyorsanız aile hekiminize ya da dermatologunuza danışın. Doktor karakteristik döküntüleri inceleyerek bu rahatsızlığı teşhis edebilir. Aynı zamanda semptomların kötüleşmesi veya kişisel bakım önlemleri ile iyileşmemesi durumunda da mutlaka tıbbi tavsiyeye başvurun. Sorunu yönetmek için daha güçlü bir ilaca ihtiyacınız olabilir.

Balık Pulu Hastalığı için Tedavi, hakkında merak ettikleriniz için yazılmış makaleyi okudunuz. Balık Pulu Hastalığı için Tedavi, hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayın. Balık Pulu Hastalığı için Tedavi, hakkında detaylı bilgi almak için uzman hekimlere başvurabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın