İktiyozis Vulgaris Tedavisi

balık-pulu-hastalığına-faydalı-bitkiler
İktiyozis Hastalığı Nedir
7 Eylül 2016
iktiyozis-vulgaris-bitkisel-çözümleri
İktiyozis Hastalığı Bitkisel Tedavi
9 Eylül 2016

İktiyozis Vulgaris Tedavisi

İktiyozis Vulgaris Tedavisi

İktiyozis Vulgaris Tedavisi

Uzman Desteği Alın

İktiyozis Vulgaris Tedavisi

İktiyozis vulgaris tedavisi nelerdir, iktiyozis vulgaris tedavisi yöntemleri hakkında bilgi amaçlı yazılmış makaleyi okuyabilirsiniz.

Araştırmacılar henüz İktiyozis vulgaris için tam bir tedavi bulmamıştır yani belirtilerinizi kontrol etmenin anahtarı devam eden tedavi almaktır.

Pullu, kuru cilt için ilk savunma mekanizması etkilenen bölgede düzenli olarak koyu nemlendiriciler kullanmaktır. Bunun için günde birkaç kez koyu krem ve merhemler uygulanması gerekebilir. En iyi sonuçlar açısından yıkandıktan veya yüzdükten hemen sonra uygulayın. Nemlendirici ve koku veya boya içermeyen sabunlar kullanmakta yardımcı olabilir.

Doktorunuz cildi nemlendirmek, ölü cildi atmak ve enflamasyon ve kaşıntıyı kontrol etmek için özel kremler veya merhemler de yazabilir.

Bunlar arasında şu içeriğin bulunduğu topikal tedaviler bulunabilir :

Laktik asit veya diğer alfa hidroksi asitler : Bu bileşenler ayrıca yaşlanmayı önleyici kozmetik maddelerde kullanılır. Cildin nemini tutmasına yardımcı olup pullanmayı azaltır.

Retinoidler : Vitamin A’dan türetilen bu maddelerin dudak şişmesi, saç kaybı, hamilelik sırasında alınırsa doğumsal defektler gibi yan etkileri olabilir. Retinoid zor vakalarda vücudunuzun cilt hücresi üretimini yavaşlatmak için kullanılabilir.

İktiyozis Vulgaris Kişisel Bakım

Kişisel önlemler iktiyozu tamamen iyileştirmese de görünümü ve hasarlı derinin verdiği hissi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Şu önlemler faydalı olabilir :

Cildi yumuşatmak için uzun süre suda kalarak banyo yapın. Daha sonra kalınlaşan döküntülerden kurtulmak için lif kabağından yapılan süngerler gibi kaba dokulu bir süngerden yararlanın.

Ek katı ve sıvı yağlar içeren hafif sabunlar seçin. Kuru deride özellikle tahriş edici olan deodorant ve antibakteriyel sabunlardan kaçının.

Yıkama veya banyo işleminden sonra derinizi havlu ile hafifçe ve nazikçe kurulayın böylece nemin bir kısmının derinizde kalmasını sağlayın.

Nemlendirici veya nemlendirici kremi cildiniz hala banyo nedeniyle ıslak veya nemli iken tatbik edin. Cildinizi nemli tutmaya yarayan kimyasallar olan üre veya propilen glikol içeren bir nemlendirici seçin. Vazelin başka bir iyi seçenektir. Vazelin sürülen alanları plastik bir sargıyla örterek vazelinin kıyafetlerinizi veya mobilyalarınızı lekelemesini önleyin.

İktiyozis Vulgaris Hastalığına İyi Gelen Bitkiler

Eşşek Otu : Anti bakteriyel ve iltihap giderici etkilere sahiptir. (kaynak:huzursayfasi com)

Buğday Tohumu : İçeriğindeki E vitamini sayesinde cildin kolajen ve elastikiyetini arttırır. (kaynak:sifalibitkitedavisi com)

Hindistan Cevizi Yağı : Hindistan cevizi yağı güzellik rutininize eklemeniz gereken doğal bir mucize. Peeling ( vücuttaki ölü derileri soyma işlemi) için de kullanabileceğiniz bu yağ ile pürüzsüz ve yumuşacık bir cilde sahip olabilirsiniz. (kaynak: cnnturk com)

Hodan Yağı : Hodan yağı cildinizi sağlıklı tutabilmeniz için az bilinen bir sırdır. Bu doğal yağ sadece derinizi nemlendirir. Kuru ve hasarlı cildinizi yumuşatmakla kalmaz aynı zamanda egzama ve atopik dermatit gibi kronik cilt rahatsızlıklarına sahip hastaları rahatlatır. (kaynak:onikibilgi com)

Keten Tohumu Yağı : Keten tohumu yağı içerisinde bulundurduğu yağ asidinin ciltte onarıcı ve iyileştirici etkisi bulunduğu bilinmektedir. Sedef hastalığı, kırmızı lekeler ve benzeri deri rahatsızlıkları keten tohumu yağında bulunan EFA’NIN antinflamatuar etkilerine fazla direnemeyerek kaybolurlar. (kaynak:ketentohumu gen tr)

Çörek Otu : Çörek otu yağı ciltte oluşan çatlaklara karşı etkilidir. Çörek otu yağı ciltteki mantar ve egzama gibi oluşumlara karşı kullanılabilmektedir. (kaynak: corekotu gen tr)

Kakao Yağı : Tahriş olmuş cildi yatıştırıcı, kuru cildi nemlendiricidir. Besleyici özelliği ile cilt üzerindeki yaraların tedavi sürecini hızlandırmak için kullanılabilir. (kaynak:onikibilgi com)

Jojoba Yağı : Jojoba yağları cilde esneklik ve nemini geri kazandırdığı için, cildi besleyici ve faydalı yağlardan bir tanesidir. Ayrıca jojoba adaptojen yani vücüt fonksiyonlarını dengeler. Genel olarak sağlık durumu üzerinde iyileştirici bir etkiye sahip bitkiler arasında yer alır. (kaynak: hastaniye com)

Bir cevap yazın