iktiyozis-vulgaris-bitkisel-çözümleri
Balık Pulluluk Hastalığı ve Tedavisi
10 Haziran 2016

İktiyoz Hastalığı

balık-pulu-hastalığına-faydalı-bitkiler

balık-pulu-hastalığına-faydalı-bitkiler

Uzman Desteği Alın

İktiyoz Hastalığı

İktiyoz Hastalığı yani iktiyozis hastalığı hakkında yazılmış bilgilendirici makale. İktiyozis hastalığı hakkında bilmeniz gereken herşey.

İktiyozis hastalığı kalıtsal bir hastalıktır. Deride balık pulu gibi bir duruma sebep olduğu için balık pulu hastalığı olarak anılır. İktiyoz hastalığı cüzzam ile karıştırılır. Fakat iktiyozis cüzzam gibi mikrobik değil genetik bir hastalıktır. Ebebeyinleri iktiyozis hastası olan bebeklerde iktiyoz görülmesi yüksek bir ihtimaldir. İktiyozis vulgaris soğuk ve kuru ortamlarda ilerleme gösteren bir hastalıktır. Sıcak nemli ortamlarda ise iyileşme görülür. Bu hastalık genellikle dirseklerde ve bacakların alt kısımlarında görülmektedir.

İktiyoz vulgaris tedavisi olmayan bir hastalıktır. Hastalık çeşitli ürünler ile kontrol altına alınır. Kişi bu sayede gündelik hayatına devam edebilir.

Kişisel Bakım

Balık pulu hastaları için birinci ve en önemli adım kişisel bakıma çok dikkat edilmelidir. Unutulmaması gereken balık pulu tamamen tedavisi olan bir hastalık değildir. İktiyozis hastaları bu hastalıkla yaşamayı öğrenmelidirler. Balık pulu hastalarının dikkat etmesi gereken husular şunlardır.

1 – Cildi yumuşatmak için uzun süre suda kalarak banyo yapın. Daha sonra kalınlaşan döküntülerden kurtulmak için lif kabağından yapılan süngerler gibi kaba dokulu bir süngerden yararlanın.

2 – Ek katı ve sıvı yağlar içeren hafif sabunlar seçin. Kuru deride özellikle tahriş edici olan deodorant ve antibakteriyel sabunlardan kaçının.

3 – Yıkama veya banyo işleminden sonra derinizi havlu ile hafifçe ve nazikçe kurulayın böylece nemin bir kısmının derinizde kalmasını sağlayın.

4 – Nemlendirici veya nemlendirici kremi cildiniz hala banyo nedeniyle ıslak veya nemli iken tatbik edin. Cildinizi nemli tutmaya yarayan kimyasallar olan üre veya propilen glikol içeren bir nemlendirici seçin. Vazelin başka bir iyi seçenektir. Vazelin sürülen alanları plastik bir sargıyla örterek vazelinin kıyafetlerinizi veya mobilyalarınızı lekelemesini önleyin.

Bununla birlikte iktiyozis tedavisi için bitkisel ve doğal ürünlerde çok önemlidir. Bu sayede sürekli kullanılan kimyasal ürünlerin yan etkilerinden de kurtulmuş olursunuz. Şimdi size doğa eczanesinden bir kaç tavsiyede bulunalım. İktiyoz Hastalığı hakkında bilgilendirici makaleyi okudunuz. İktiyozis hastalığı hakkında diğer merak ettiklerinizi sitemizde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın