İktiyoz Hastalığı Nedir

İktiyozis Vulgaris Tedavisi
İktiyozis Tedavisi
10 Haziran 2016
iktiyozis-hastalığına-faydalı-gelen-bitkiler
İktiyozis Vulgaris Bitkisel Tedavi
5 Eylül 2016

İktiyoz Hastalığı Nedir

iktiyozis-hastalığına-iyi-bitkiler

iktiyozis-hastalığına-iyi-bitkiler

Uzman Desteği Alın

İktiyoz Hastalığı Nedir

İktiyoz hastalığı nedir sorusuna cevap vermek için yazılmış bilgi amaçlı makalei İktiyoz hastalığı nedir, iktiyozis tedavisi hakkında son gelişmeler.

İktiyoz Hastalığı Nedir ?

Halk arasında balık pulu hastalığı veya balık derisi hastalığı olarak adlandırılır. İktiyoz vulgaris derinin yüzeyinde ölü deri hücrelerinin kalın kuru döküntüler halinde birikmesine neden olan kalıtsal bir cilt bozukluğudur. Bu döküntüler doğuştan mevcut olabilir ancak genellikle ilk olarak çocukluğun erken döneminde görünürler. İktiyoz vulgaris zaman zaman yetişkinlik yıllarının çoğu boyunca tamamen ortadan kalkar, ancak daha sonra geri döner.

Hastaların çoğu hafif olsa da,bazı iktiyoz vulgaris vakaları ağırdır. Hiçbir çaresi olmadığından, tedavide semptomların kontrol edilmesine odaklanılır.

İktiyoz Belirtiler ve Semptomlar

İktiyoz vulgaris ciddi biçimde kuru döküntülü deri ile kendini belli eder. Döküntüler küçüktür çok köşeli şekildedir ve renkleri beyaz ile kirli gri ve kahverengi arasında değişir. Derilerinin rengi daha koyu olan kişilerde genellikle daha koyu renkli döküntüler oluşur.

Bu döküntüler genellikle dirseklerde ve bacakların alt kısımlarında görülür ve incik kemikleri üzerinde özellikle kalın ve koyu renkli olabilir. İktiyoz aynı zamanda kafa derisinin kuruyarak dökülmesine ve avuç içleri ile ayak tabanlarında derin acıyan çatlakların oluşmasına sebep olabilir. Çoğu iktiyoz vakası hafif olsa da bazıları ciddi olabilir.

İktiyoz hastalığı hakkında yazılmış bilgi amaçlı makaleyi okudunuz. İktiyoz hakkında detaylı bilgi için hekiminize danışmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın